صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

در آستانه چهل سالگی انقلاب؛

تلاش گازی‌ها در دیار کریمان به بار نشست

این‌بار راهی دیاری شده‌ایم با مردمانی بی‌آلایش و خونگرم که مهربانی را همچون خاک در زیرپایت می‌ریزند تا ثابت کنند از دیار کریمانند و زاده دشتی به وسعت لوت!

این‌بار راهی دیاری شده‌ایم با مردمانی بی‌آلایش و خونگرم که مهربانی را همچون خاک در زیرپایت می‌ریزند تا ثابت کنند از دیار کریمانند و زاده دشتی به وسعت لوت!

اقليم كويري كرمان كه با دانش مردمان كريمش يك‌چهارم باغ‌هاي كشور را در خود جاي داده، در انتظار رويدادي تازه است و حالا پس از فراز و نشيب‌هاي فراوان، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی خون بر شمشیر، با حضور برخی مسئولان نظام در انتظار افتتاح پروژه‌های گازی است که می‌توانند آسایش و رفاه بیشتر را برای مردمان این سرزمین به ارمغان بیاورد.

تاریخ کهن کرمان همانند بسیاری از شهرهای ایران، در طول سال‌ها حکام بسیاری بر خود دیده که بسیاری از آنها بناها و زیرساخت‌هایی را به یادگار گذاشته‌اند که پس از گذشت سال‌ها همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند یا به عنوان گوشه‌ای از تاریخ و تمدن کرمان کهن به یادگار مانده‌اند.

این استان که 180 کیلومتر مربع از ضلع جنوب‌شرق ایران را با باغ‌هایی متنوع و زیبا اشغال کرده، از قدیم تا به امروز با وجه تسمیه‌های گوناگونی همچون «هفتواد و کارمانیا»، «ژرمانیا»، «کرمانیا»، «کریمان»، «بوتیا» و کرمان خوانده می‌شده و برخی نیز آن را «گواشیر» خوانده‌اند.

برخی کرمان را ترکیب دو واژه «کار» و «مان» می‌دانند که «کار» به معنای جنگ و «مان» به معنی محلی است که در آن قالی می‌بافند ولی در کنار هم به معنای «جایگاه دلاوران» است! به هر روی، هرچه که بنامی آن را، از قدمت این شهر که به قدمت تاریخ است، چیزی کم نخواهد شد!

نخستین روز از یازدهمین ماه سال با کاروانی از خبرنگاران راهی دیار کریمان شدیم تا با نگارش تلاش‌های شبانه‌روزی شرکت گاز استان کرمان و راه اندازی پروژه‌هایی در آستانه چهل سالگی انقلاب، تا اندازه‌ای در این مهم سهیم باشیم.

گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این سفر کوتاه ولی سخت و پربار را با هم پی می‌گیریم.

                              *********************************

در بدو ورود و پیش از حرکت به سمت جیرفت، به استقبال مراسم کلنگ‌زنی خط انتقال گاز 30 اینچی صنایع فولاد بوتیای ایرانیان واقع در غرب استان کرمان که با حضور سعید مؤمنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، بهرام صلواتی، معاون مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، مدیرعامل و جمعی از مدیران صنعت فولاد بوتیای ایرانیان و همچنین شرکت جهاد نصر کرمان در این شهر برگزار شد، رفتیم.  

گاز؛ بهترین گزینه برای سوخت صنایع

شرکت ملی گاز ایران افتخار دارد که تأمین کننده بخش عظیمی از انرژی کشور به خصوص صنایع فولاد است که این امر باعث بهره‌وری و ارزش افزوده بیشتر اقتصادی و مصرف کمتر سوخت های میان تقطیر شده است.

سعید مؤمنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران نخستین سخنران آیین آغاز عملیات اجرایی خط انتقال گاز 30 اینچی صنایع فولاد بوتیای ایرانیان بود که این‌گونه آغاز سخن کرد.

وی در ادامه با بیان این مطلب و عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و نیز تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، اظهار داشت: انشاءالله بتوانیم با استفاده از گاز طبیعی که بیش از 70 درصد سبد انرژی کشور را در تمام بخش ها تشکیل می‌دهد، با افزايش بهره وری و ارزش افزوده، نقش خود را به خوبی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کنیم.

مؤمنی در ادامه افزود: با افتتاح صنایع کوچک و بزرگ و گازرسانی به آن ها  و روند رو به رشد توسعه اقتصادی کشور، درمی یابیم که با مصرف بهینه انرژی در بخش های مختلف  بویژه در بخش خانگی، می توانیم تأمین کننده هرچه بیشتر گاز در بخش صنایع باشیم.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فقط در روز گذشته، (۳۰ دی ماه) 152 میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه ها داده شده، گفت: این امر به این مفهوم است که حتی تأمین انرژی برق کشور نیز وابستگي زيادي به صنعت گاز دارد و این مسئولیت ما را در این زمینه سنگین‌تر می‌کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: اگر هر بخش بتواند مصرف بهینه انرژی به خصوص گاز را سر لوحه کارهای خود قرار دهد، توسعه اقتصادی کشور با ارزش افزوده به دست آمده از این مصرف بهینه، شتاب بهتری را تجربه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه روز گذشته، 30 دی ماه آمار گازرسانی فقط به صنعت فولاد کشور حدود 24 میلیون مترمکعب بوده، گفت: این حجم مصرف اگر برای افتتاح عملیات گازرسانی به صنایع باشد، ارزش افزوده بسیار خوبی را برای کشور ایجاد می کند که پیامد آن توسعه اقتصادی، رفاه عمومی و آسایش و آرامش بیشتر برای عموم مردم است.

به گفته مؤمنی، این در حالی است که بخش زیادی از این انرژی پاک به مصرف خانگی می رسد و اگر در این بخش هم برای مصرف بهینه تلاشی مضاعف داشته باشیم، می توانیم مازاد آن را در توسعه اقتصادی کشور هزینه کنیم.

مدیر گاز رسانی شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: این پروژه، در میان پروژه های آماده افتتاحی که امروز با حضور معاون اول رییس جمهور به بهره برداری می رسد، بسیار شاخص است .

وی ارزش این پروژه را حدود  200 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: پروژه یاد شده به طول 80 کیلومتر است که 40 کیلومتر اول آن در کرمان و 40 کیلومتر دوم به سمت زرند ادامه دارد.

مؤمنی در پایان اظهار داشت: مناسب‌تر ان است که چنان‌چه تلاشی صورت می‌گیرد؛ اعم از این که در بخش صنایع باشد یا دیگر بخش‌ها، از گاز به عنوان بهترین گزینه برای تأمین انرژِی استفاده شود؛ چراکه این امر موجب تولید بیشتر، اشتغال‌زایی، پایداری محیط زیست و.... می شود.

روند رو به رشد اقتصادی کشور با صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های میان‌تقطیر

با افتتاح هر صنعت کوچک و بزرگ می‌توانیم امیدوار باشیم که با صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های میان‌تقطیر به ارزش افزوده و روند رو به رشد اقتصادی کشور کمک شایانی کرده ایم.

بهرام صلواتی معاون مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران سخنران بعدی این مراسم بود که با بیان این مطلب،  عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و نیز تبریک 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در دهه فجر امسال پروژه های گازرسانی به حدود 1600 صنعت کوچک و بزرگ به همراه 300 روستا و 20 شهر با هزینه ای معادل 3300 میلیارد تومان افتتاح یا کلنگ عملیات اجرایی آن به زمین زده خواهد شد كه این امر نشان می دهد به رغم اعمال تحریم‌ها، توانسته ایم با اتکاء بر توان داخلی، پروژه های خود را به ثمر برسانیم.

وی در ادامه افزود: گازرسانی به صنایع علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، اشتغال‌زایی، مهاجرت معکوس به روستاها، پایداری محیط زیست را نیز برای مردم مناطق مختلف به ارمغان می‌آورد.

صلواتی با بیان اینکه این خط انتقال به طول 80 کیلومتر، 70 هزار متر مکعب گاز را به صورت روزانه انتقال می‌دهد، گفت: امیدواریم که با یک خط انشعاب 20 اینچی که از این خط انتقال گاز خواهیم گرفت، بتوانیم پروژه مذکور را سریع‌تر اجرایی کرده و به این ترتیب صرفه جویی در مصرف سوخت های میان تقطیر را شاهد باشیم .

وی در پایان خاطر نشان کرد: همکاری و همدلی همه جانبه تمامی نهادها در چنین پروژه های ملی، می تواند ما را به بهره‌برداری هر چه سریع‌تر از این پروژه ها رهنمود سازد .

بزرگترین پروژه بوتیای ایرانیان با همکاری شرکت ملی گاز

در ادامه مراسم، محمدرضا خسروی راد مدیرعامل شرکت فولاد ایرانیان نیز با عرض تسلیت ایام فاطمیه گفت: خرسندم آغاز عملیات اجرایی چنین پروژه ای که با همت و تلاش شرکت ملی گاز ایران اجرایی می شود، در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب به وقوع می پیوندد .

خسروی راد تصریح کرد: این پروژه خط انتقال گاز به عنوان آخرین پروژه از 23 پروژه شرکت هلدینگ میتکو، یکی از شاخص ترین پروژه هایی است که با کمک شرکت ملی گاز ایران در حال اجراست .

وی در پایان گفت: پروژه یاد شده با پشتیبانی شرکت ملی گاز ایران توسط شرکت جهاد نصر کرمان اجرایی می شود و امید داریم حال که کلنگ آن در چنین بازه مبارک زمانی بر زمین زده می شود، منشأ خیر و برکت بسیار برای اهالی این منطقه باشد .

پس از ایراد سخنان مسئولین و مدیران عامل، مراسم کلنگ‌زنی نیز انجام و با کاروان خبرنگاران به سمت جیرفت حرکت کردیم تا در مراسم بهره‌برداری رسمی از خط انتقال گاز کهنوج- جیرفت و گازرسانی به شهرهای جیرفت، نرماشیر و فهرج، گاز رسانی به 78 روستا و 2 شهرک صنعتی در جنوب استان کرمان که با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت، حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، استاندار و جمعی از مسئولین کشوری و لشگری و جمع کثیری از مردم شریف شهر جیرفت در مسجد حضرت رقیه (س) جیرفت و به طور همزمان به صورت ویدئوکنفرانس در شهرهای مذکور برگزار می‌شد، شرکت کنیم.

حمایت همه‌جانبه شرکت ملی گاز ایران از گازرسانی به شرق استان کرمان

در ابتدای مراسم، حبیب‌الله نیکزادی‌پناه، نماینده مردم شرق استان کرمان در مجلس شورای اسلامی، ضمن تشکر از حضور مسئولین در این استان و نیز تبریک به مناسبت چهل سالگی انقلاب، اظهار داشت: ما برای بحث گازرسانی خدمت وزیر رسیدیم و مهندس زنگنه دستور اکید داد که منطقه شرق استان کرمان در دستور کار قرار گرفته و با سرعت به پیش رود که خوشبختانه با همکاری و حمایت همه‌جانبه شرکت ملی گاز ایران، این مهم شکل گرفت و ما امروز به ثمر نشستن آن را جشن می‌گیریم.   

اولویت نخست دولت تدبیر و امید، وحدت و همدلی همه دستگاه‌های اجرایی

سپس، احمد امینی‌روش، فرماندار شهرستان جیرفت پشت تریبون قرار گرفت و با عرض تبریک فرارسیدن دهه فجر، اظهار داشت: اولویت نخست دولت تدبیر و امید، وحدت و همدلی همه دستگاه‌های اجرایی است و همین وحدت است که می‌تواند ما را به امنیت پایدار برساند.

وی در ادامه افزود: از ابتدای دولت یازدهم، همه توان خود را به کار بستیم چون برای اجرایی شدن پروژه‌های دولت، باید در وهله نخست، به ثبات سیاسی می‌رسیدیم و دیدیم و دیدید که به رغم تمام کارشکنی‌ها و اعمال تحریم‌ها، هیچ پروژه‌ای بر زمین نماند و به ویژه در حوزه گاز، جنوب این استان به یک کارگاه گازرسانی تبدیل شده است.

وی در پایان اظهار داشت: آن‌چه ما امروز در شهرستان جیرفت درو می‌کنیم، حاصل تلاش همه مردم، نهادها و مسئولین  است.

صنعت گاز؛ انقلابی‌ترین و خودکفاترین صنعت در کل کشور

با تلاش‌های صورت‌گرفته در حوزه گازرسانی روستایی در دولت تدبیر و امید هم اکنون در آستانه چهل سالگی پیروزی انقلاب، صنعت گاز به عنوان انقلابی‌ترین و خودکفاترین صنعت و مردمی‌ترین خدمت در کل کشور دیده می‌شود.

حسن منتظر تربتی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به‌عنوان نخستین سخنران این مراسم پس از نمایندگان استان کرمان با بیان این مطلب و عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه و نیز تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اظهار داشت: امروز علاوه بر پروژه های مذکور، دو شهرک صنعتی و یک جایگاه CNG نیز افتتاح و از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.

وی با بیان اینکه از 71 شهر  استان کرمان که تا پیش از دولت یازدهم تنها 36 شهر آن از گاز بهره‌مند بودند، بیان کرد: امروز با گازرسانی به این 3  شهر، تعداد شهرهای بهره مند از گاز طبیعی استان کرمان به 53 شهر رسیده است.

به گفته مهندس تربتی، این در حالی است که برای 13 شهر باقی مانده نیز پیمانکار اجرایی در نظر گرفته شده که از این تعداد، 3 شهر تا پایان سال جاری و 2 شهر دیگر تا پایان سال آینده گازدار خواهند شد.

معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: ما در بخش گازرسانی روستایی نیز علاوه بر در نظر گرفتن بحث برخورداری جمعیتی، بحث زیر ساخت ها را  نیز در نظر می گیریم و به همین دلیل است که تعداد روستاهای گازدار در استان کرمان از 391 روستا در ابتدای دولت یازدهم به یک هزار روستا در حال حاضر رسیده است.

به گفته وی، در حال حاضر، عملیات گازرسانی به 310 روستای استان کرمان در حال اجرا و مابقی روستاها نیز تا پایان سال 98 تعیین تکلیف می شوند.

 مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که کلنگ گازرسانی به این سه شهر، دو سال پیش و با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و مهندس عراقی مدیرعامل پیشین شرکت ملی گاز ایران زده شده بود، گفت: این که پروژه‌ها در زمان خود و به موقع با حمایت وزیر نفت به بهره برداری می‌رسد، ازجمله اتفاق‌های ویژه‌ایی است که در این شرکت رخ می دهد.

تربتی در پایان سخنان خود درباره افتتاح خط انتقال گاز کهنوج - جیرفت توضیح داد: در واقع شروع پروژه ابتدای سال 96 بود و دقیقا پس از 14 ماه، یعنی زودتر از موعد مقرر، این خط لوله گازدار شد و این امر نشان می دهد که ما به عنوان خدمت گزاران مردم در شرکت ملی گاز ایران ایمان داریم که این صنعت، انقلابی ترین صنعت در کل کشور است.  

 

گام های بزرگ و قابل تقدیر شرکت ملی گاز ایران در گازرسانی روستایی

بسیار خرسندم که امروز و در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، گازرسانی به مناطق جنوب و شرق استان کرمان با هزینه اي معادل 400 میلیارد تومان به انجام رسید و مردم خوب و خونگرم این خطه، زمستانی گرم را تجربه می کنند.

بيژن نامدار زنگنه وزیر نفت نیز در این آیین به‌عنوان دومین سخنران، این‌گونه آغاز سخن کرد و با عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه و نیز تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ادامه داد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، شرکت ملی گاز ایران گام بزرگی برای گازرسانی روستایی برداشته که قابل تقدیر است.

وی با بیان اینکه در این راستا قریب به 17هزار میلیارد تومان در بخش گازرسانی هزینه شده، گفت: قسمت جالب قضیه این است که تقریبا همه این مبلغ به پیمانکاران و صنعت گران داخلی داده شده و این به غیر از هزینه هایی است که برای لوله کشی های داخل منازل صرف شده است.

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: در واقع، اصل بر این بود که بتوانیم برای پیمانکاران داخلی کار ایجاد کنیم که به بهترین نحو این کار انجام شده است.

زنگنه با اشاره به اینکه اکنون بالای 98 درصد از جمعیت شهری کشور از صنعت گاز بهره مند هستند،گفت: در واقع این آمار، شاخص بسیار خوبی در سطح بین المللی است که جایگاه ما را در بخش گاز و گازرسانی خاص می کند.

وی با بیان اینکه اکنون پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی دنیا شرایط افزایش تولید را برای ما فراهم کرده، افزود: به حول و قوه الهی و با تلاش همه دست اندرکاران در صنعت نفت و گاز توانسته ایم برخی از فازهای پارس جنوبی معادل 14 فاز استاندارد را به مدار بیاوریم که این مهم علاوه بر افزایش تولید گاز معادل 610 میلیون مترمکعب در روز،  موجب پیشی گرفتن کشور عزیزمان برای نخستین بار در تولید از این میدان، از قطر شده است.

زنگنه در پایان بیان کرد: ما برای ساختن زیربنای شبکه های گازی، تلاش خود را به نحو احسن انجام داده ایم تا بتوانیم بحث اشتغال زایی را به پیش ببریم، بنابراین در همین جا و همین زمان، از همه تلاشگران این عرصه تشکر کرده و امید دارم که این روند در بخش گاز و گازرسانی با همین سرعت ادامه یابد.

گازرسانی به محروم ترین مناطق کشور؛ یکی از مهم ترین اولویت‌های دولت تدبیر و امید

امروز در آستانه چهل سالگی انقلاب پیروزمند اسلامی ایران و به برکت پایمردی و استقامت مردم به جایی رسیده ایم که در عمده ترین بخش صنعتی کشور، یعنی گازرسانی روستایی و شهری، حرف های بسیاری برای گفتن در عرصه بین الملل داریم.

معاون اول رئیس جمهوری به‌عنوان آخرین سخنران این مراسم، با بیان این مطلب و عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه و نیز تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اظهار داشت: ذخایر گازی ایران سال ها و حتی قرن ها زیر پای همین مردم بوده ولی مردم از نعمت استفاده از آن بی بهره بوده اند.

وی ادامه داد: همان طور که مهندس زنگنه اشاره کرد ما اکنون در پارس جنوبی یعنی یکی از بزرگترین مخازن گازی دنیا طی این 40 سال موفق شدیم تولید روزانه گاز خود را که در ابتدای دولت یازدهم 285 میلیون متر مکعب بود، امروز به بیش از 600 میلیون متر مکعب در روز برسانیم و این یعنی رفاه و آسایش بیشتر برای هموطنان عزیزمان.

این مقام مسئول افزود: این امر بدان معنی است که  برای هر فازی که به تولید رسیده چندین میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده تا گاز این ثروت زیر زمینی استخراج شده و پس از انجام شبکه گذاری به همه مردم برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: قطعا امروز در دنیا هیچ کشوری به گستردگی ایران دارای شبکه گازرسانی نیست و ما بر این باوریم همانطور که مردم در تهران از نعمت گاز برخوردارند باید در محروم ترین استان ها نیز رفاه و آسایش بدست آمده از این نعمت الهی را نیز تجربه کنند.

دکتر جهانگیری در پایان با تشکر از زحمات تمامی دست اندرکاران بویژه شرکت ملی گاز ایران دستور افتتاح طرح های آماده بهره برداری در 3 شهر نرماشیر، جیرفت، فهرج و ایستگاه CGS را صادر و پس از پایان مراسم، مشعل گاز ورودی مسجد را به‌عنوان سمبلی نمادین از عرضه گاز به این شهرها و روستاها، روشن کرد.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار: سهیلا زمانی

  • تاریخ درج خبر :
  • يکشنبه ٧ بهمن ١٣٩٧ - ٠٨:٠٥
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 5341
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

تصاویر منتخب