صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

سرپرست منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران:

دست یابی 96 درصدی اهداف برنامه ریزی شده در منطقه 5 عملیات انتقال گاز ایران

به رغم تمامی چالش‌ها و شرایط سخت کاری در سال گذشته، منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران موفق شد طبق برنامه‌های زمان‌بندی تعمیراتی در حوزه ایستگاه و خطوط لوله، 96 درصد پیشرفت فیزیکی خود را طبق برنامه انجام دهد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، پیمان خضرایی، سرپرست منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: سال گذشته تعداد 35 اورهال کامل واحدهای توربوکمپرسوری توسط منطقه و در بعضی موارد با همکاری پیمانکاران داخلی در موعد مقرر انجام پذیرفت.

وی ادامه داد: همچنین تعمیرات اساسی خطوط اصلی و فرعی منطقه بصورت کامل با استفاده از توان داخلی مراکز بهره‌برداری و واحدهای تعمیرات منطقه انجام شد.

خضرایی با بیان این که عملیات متعدد پیگرانی هوشمند نیز مطابق با برنامه‌های سال 1398، به میزان 800 کیلومتر انجام شده، گفت: همچنین 5612 کیلومتر عملیات نشت‌یابی نیز روی خطوط اصلی و فرعی انجام گرفته است.

به گفته وی، مجموعاً تعداد 7000  مورد بازرسی فنی از اقلام، تجهیزات و ... انجام و از سلامتی آن اطمینان حاصل شده که مشتمل بر 1300 مورد تجهیزات مکانیکی و ادوات بالابرها و 5700 مورد بازرسی کالا، برق و ابزار دقیق، پروژه‌های خطوط لوله و تست‌های غیرمخرب می‌باشد.

سرپرست منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران، 35 اورهال کامل واحدهای توربوکمپرسور را از مهم‌ترین پروژه‌های این منطقه عملیاتی در سال 1398 ذکر کرد و گفت: این مهم در سال جاری نیز به رغم شیوع ویروس کرونا و با توجه به فعالیت‌های ذاتی این منطقه، ادامه دارد و تمام تلاش همکاران عملیاتی با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری هوشمند در جهت بهره‌برداری از تأسیسات و خطوط لوله انتقال گاز در همین زمینه می‌باشد.

پیگرانی هوشمند خطوط سراسری سوم و چهارم؛ برنامه سال 99

خضرایی در ادامه در خصوص برنامه‌های این منطقه عملیاتی در سال ۹۹، افزود: در 6 ماه نخست سال 1399، با توجه به شرایط حاکم و شیوع ویروس کرونا و لزوم توجه به پروتکل‌های بهداشتی، تعداد 28 مورد اورهال توربین و کمپرسورهای گاز در منطقه در دستور کار قرار دارد که هم اکنون 5 مورد از این تعمیرات آغاز شده است. 

وی ادامه داد: همچنین بازرسی فنی دوره‌ای ایستگاه تقویت فشار گاز نیز به منظور افزایش ضریب اطمینان در برنامه نیم سال اول قرار گرفته است .

این مقام مسئول در ادامه با بیان این که تعمیرات برنامه‌ریزی شده خطوط اصلی و فرعی نیز در دستور کار می‌باشد، گفت: انشاءالله پس از کسب مجوزهای لازم و هماهنگی با ذینفعان، این مهم نیز بصورت مناسب انجام خواهد شد.

سرپرست منطقه ۵ عملیات انتقال گاز ایران، پیگ‌رانی هوشمند خطوط سراسری سوم و چهارم را نیز جزو برنامه سال جاری عنوان و تصریح کرد: تعمیرات برنامه‌ریزی شده خط دوم سراسری با هدف افزایش قابلیت پایداری انتقال گاز، یکی دیگر از برنامه‌های مهم کاری منطقه است که بلافاصله پس از صدور مجوز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران انجام خواهد شد.

مهندسی معکوس؛ اقدامی مهم در جهت جهش تولید

خضرایی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با برنامه و اهداف منطقه در خصوص عملیاتی کردن شعار سال، جهش تولید، خاطرنشان کرد: همکاری این منطقه در راستای توانمندسازی شرکت‌های داخلی، اقدام به ارائه نمونه، نقشه مشخصات فنی و انتقال تجربه و همچنین  استفاده از مهندسی معکوس و نمونه‌سازی برای سازندگان داخل، ازجمله این اقدامات برای عملیاتی ساختن شعار سال است.

وی ادامه داد: این اقدامات منجر به ساخت و تولید انبوه انواع فیلترهای مورد نیاز از قبیل فیلتر هوای ورودی توربین‌ها، دیافراگم رگلاتورهایOil & Gas  ساخت پایه میکرو سوییچ، ساخت رابر شیر پروانه‌ای، ساخت کارت‌های الکترونیکی مورد استفاده در ایستگاه های تقویت فشار شده است .

خضرایی در پایان، اظهار داشت: همچنین در سال 98 با همکاری انجام پذیرفته یکی از سازندگان استانی، موفق شدیم دستگاه  U.p.Sصنعتی مربوط به توربین‌ها را از روی نمونه خارجی آن، شبیه‌سازی کنیم که با این اقدام، خرید و جایگزینی U.p.S  های خارجی با برند داخلی با موفقیت انجام گرفت و موجب قطع وابستگی در تأمین  U.p.Sخارجی شده‌ایم .

 

 

 

 

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/03/12 - ١٢:١٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1549